بازی Prey در کمتر از ۱۰ روز کرک شد

بازی Prey در کمتر از ۱۰ روز کرک شد

شاید بسیاری از مردم بر این باور باشند دلیل این نفرت برای آن است که عناوینی که از این قفل امنیتی استفاده می‌کنند به سختی کرک می‌شوند و باید مدت زمان زیادی برای کرک شدن آن صبر کرد اما جالب است بدانید علاوه‌بر شکست‌های اخیر این قفل امنیتی، به‌تازگی بازی AAA شرکت بتسدا، عنوان PREY که از این قفل استفاده کرده بود نیز کرک شده است.

با اینکه رکورد کرک شدن عناوین مجهز شده به قفل Denuvo در بازی Prey جابجا نشده است اما در هر صورت این موضوع کمی شوکه کننده است که آخرین و قدرتمندترین نسخه از قفل امنیتی Denuvo نتوانسته است از یک بازی بزرگ حتی به مدت ۱۰ روز محافظت کند و بار دیگر در برابر کرکرها شکست خورده است.

در حال حاضر رکورد سریع‌ترین کرک در رابطه با عناوینی که از این قفل امنیتی استفاده کرده‌اند، با افتخار در اختیار بازی Resident Evil ۷ قرار دارد، تنها به ۵ روز زمان نیاز بود تا کرکرها از خجالت قفل Denuvo در بازی موفق شرکت کپکام درآیند ( اصرار کپکام به حفظ این قفل در بازی نیز جای تامل دارد! ). گفتنی است که بازی Mass Effect: Andromeda نیز در مدت زمان مشابه‌ای همانند بازی Prey کرک شده بود.

و اما نکته طلایی این خبر، چرا باید ناشران همچنان اصرار ورزند به استفاده از این قفل غیرقابل اعتماد؟ مخصوصا زمانی که متوجه می‌شویم بسیاری از دارندگان رایانه‌های شخصی خرید عناوینی که از این قفل استفاده می‌کنند را تحریم کرده‌اند. همانطور که در قسمت بالا ذکر شد تعدادی از ناشران حتی بعد از کرک شدن بازی نیز حاضر نیستند تا این قفل را از عنوان خود غیرفعال کنند، مسلما این تصمیم در این شرایط هیچ کمکی به آمار فروش بازی نخواهد کرد. آیا واقعا استفاده از این قفل به ناشران در زمینه فروش بیشتر کمک خواهد کرد و یا عملکرد معکوس دارد؟

شرکت بتسدا زمانی که بازی DOOM کرک شده بود بلافاصله تصمیم به غیرفعال کردن قفل Denuvo از روی بازی را گرفت و حالا با توجه به کرک شدن بازی Prey باید منتظر بمانیم و واکنش شرکت سازنده را در قابل این شرایط مشاهده کنیم.


انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۵